Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wylanie chudziaka

Blog:  wroclaw
Data dodania: 2015-09-28
wyślij wiadomość

[Tydzień 8, dzień 54]

Beton potrzebny do wylania chudziaka został zamówiony "just on time", czyli na dzień po zakończeniu zbrojenia posadzki. Tak jak w przypadku ław i ścian fundamentowych zdecydowaliśmy się na beton klasy C25/30 W8.

We wszystkich pomieszczeniach, poza garażem wylaliśmy warstwę grubości 15cm. W garażu zdecydowaliśmy się wylać grubszą warstwę, aby lepiej pokryć wystające rury kanalizacyjne; ostatecznie wyszło 20cm. Różnicę w poziomach zniwelujemy stosując cieńszą warstwę styropianu w garażu lub całkowicie zrezygnujemy z ogrzewania garażu, co przełoży się na brak ocieplenia posadzki oraz dodatkowe ocieplenie sufitu i ścian oddzielających garaż od pozostałych pomieszczeń użytkowych.

Razem z posadzką zalewaliśmy również stopę słupa podtrzymującego podcień oraz stopy słupów podtrzymujących drewnianą konstrukcję tarasu. W ostatniej chwili wycofaliśmy się z zalewania słupów wewnętrznych, ponieważ nie zdążyliśmy ich zaszalować. Ostatecznie zamówiłem 26m3 betonu. Jak się później okazało tym razem nieco przeszacowałem potrzebną ilość. Nadwyżkę użyliśmy do załatania kilku dziur w drodze dojazdowej do działki ;)

W przerwach pomiędzy poszczególnymi gruszkami równaliśmy chudziaka wcześniej przygotowanym prowizorycznym narzędziem zbitym z desek, potocznie nazywanym przez budowlańców "samolotem" ;) Grubość wylewki kontrolowaliśmy przy ścianach przy pomocy naniesionych znaczników, a na środku pomieszczeń przy pomocy listwy z gwoździem nabitym na odpowiedniej wysokości. Może nie jest to najbardziej dokładna metoda, ale jak pokazały późniejsze pomiary zupełnie wystarczająca. Po związaniu betonu odchylenia wynoszą jedynie 1-2cm, czyli całkiem przyzwoicie.

Pod ręką mieliśmy również wibrator do betonu, ale tym razem praktycznie się nie przydał. W przerwach zawibrowałem jedynie narożniki i ciasne miejsca, które dodatkowo poprawialiśmy pacą murarską. Pewnie wibrator miałby większe zastosowanie gdybyśmy mieli dodatkowe ręce do pracy :)

Po dwóch godzinach pracy operatora pompy, naszego budowlańca i mojej jeszcze mokry chudziak prezentował się tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tak wyglądał chudziak następnego dnia rano:blog budowlany - mojabudowa.plNa zdjęciu powyżej widać zacieranie śladów przy pomocy pacy murarskiej.

Posadzkę w garażu zdążył już wypróbować sąsiedzki kot, ale szybko się wycofał ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Słupy zewnętrzne będziemy zalewać razem z nadprożami, a nie wykluczone, że również razem z wieńcami i całym stropem. Konstrukcja stropu jest dosyć skomplikowana i trwają konsultacje z kierownikiem budowy, jak podejść do tego etapu.

Tym sposobem dotarliśmy do końca etapu Parter!

Ciąg dalszy nastąpi po krótkiej przerwie urlopowej :)

blog budowlany - mojabudowa.pl




Zbrojenie posadzki i słupów

Blog:  wroclaw
Data dodania: 2015-09-20
wyślij wiadomość

[Tydzień 8, dzień 53]

Po zakończeniu murowania ścian parteru przyszedł czas na zamknięcie tematu posadzki.

Pierwszym krokiem było dokładne wyrównanie piasku i uzyskanie odpowiedniego poziomu we wszystkich pomieszczeniach. Zgodnie z założeniami warstwa piasku była trochę większa niż docelowa (miejscami nawet 5cm), mimo, że kilka razy padało i piasek jeszcze delikatnie osiadł.

Cały dzień trzeba było poświęcić na wywożenie nadmiaru piasku taczkami (łącznie ponad 40 taczek), ale zdecydowanie łatwiej jest wybrać nadmiar niż dosypywać i ponownie zagęszczać. Później zostało już tylko sprawdzenie powierzchni podsypki długą poziomicą i można było ścielić folię budowlaną.

Rozkładanie siatek zbrojeniowych szło bardzo szybko, przynajmniej na początku ;). Arkusze 6m x 2,25m są dosyć ciężkie (ok 59kg), ale da się je przenieść w dwie osoby. W kilka godzin udało się pokryć większą część powierzchni podłogi. Aby zapewnić odpowiedni dystans pod siatkę podkładaliśmy fragmenty płyt betonowych z odzysku - rozbity młotkiem chudziak wylany wcześniej na wjeździe na działkę :)

Więcej czasu zajęło sztukowanie w pozostałych miejscach i wiązanie poszczególnych elementów. Sporo problemów sprawiły nam rury kanalizacyjne, które rozłożyliśmy nieco za wysoko (zwłaszcza w garażu) i trzeba było robić na nie wycięcia.

Na koniec wywierciliśmy co kilka metrów otwory w ścianach fundamentowych i dołożyliśmy dodatkowe pręty związane z siatką zbrojeniową. Tak przygotowana podłoga na gruncie nie ma prawa osiadać! :)

Tak wyglądało zbrojenie posadzki dzień przed zalaniem betonem:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Na zdjęciach widać też zazbrojone słupy. Na parterze mamy ich łącznie 10, z czego 6 całkiem sporych, na których będą się opierały nadproża dużych, narożnych okien oraz wielkie nadproże bramy garażowej. Pierwotny plan zakładał zalanie słupów razem z posadzką, ale niestety nie zdążyliśmy ich zaszalować i konieczne będzie zamówienie pompogruszki w innym terminie.

4Komentarze
madic27  
Data dodania: 2015-09-20 14:42:28
kiedy zalewacie i jaki beton zamówiliscie?? pozdrawiam...
odpowiedz
wroclaw  
Data dodania: 2015-09-28 09:57:34
Zalaliśmy dzień później tylko nie zdążyłem zrobić wpisu przed urlopem ;) Tak jak w przypadku ław i ścian fundamentowych zdecydowaliśmy się na beton klasy C25/30 W8. Szczegóły w najnowszym wpisie.
odpowiedz
Odpowiedź do madic27
Data dodania: 2015-09-20 21:41:50
czy zbrojenie chodzika ma jakiś większy sens czy to tylko tak profilaktycznie?
odpowiedz
wroclaw  
Data dodania: 2015-09-28 10:02:13
Staramy się trzymać koncepcji projektanta, który uwzględnił uwarunkowania terenu (piasek z gliną). Zbrojenie chudziaka polecił nam również kierownik budowy. Jedyna modyfikacja jaką zrobiliśmy to zmniejszenie przekroju prętów z fi 10 na fi 8 i zastosowanie gotowych siatek zbrojeniowych.
odpowiedz
Odpowiedź do kornelenergo

Murowanie wewnętrznych ścian parteru

Blog:  wroclaw
Data dodania: 2015-09-12
wyślij wiadomość

[Tydzień 7, dzień 48]

Jak stwierdziła moja żona "zaczyna to wyglądać jak dom" :D

Murowanie ścian wewnętrznych poszło równie szybko jak w przypadku ścian zewnętrznych. Pustaki Roben są trochę bardziej kruche niż Porotherm i trzeba je docinać fleksem żeby się nie rozpadły, ale to chyba ich jedyna wada.

Do wymurowania została już tylko jedna mała ściana toalety. Niestety nie jesteśmy w stanie jej skończyć, ponieważ jest potrzebna w tym miejscu mała poprawka ściany fundamentowej. Jeden z wymiarów źle odczytaliśmy z projektu i żeby zachować zaprojektowanie wymiary toalety musimy wymurować tą ścianę ponownie 30cm dalej. Co ciekawe przesuwaliśmy ją w ostatniej chwili przed betonowaniem. Jak się okazuje jej pierwotne położenie było poprawne. Nauczka na przyszłość, żeby wszystko mierzyć 3 razy i nie robić tego w pośpiechu :)

Podjęliśmy decyzję, że ścianę zrobimy z bloczków betonowych, żeby nie męczyć się z szalowaniem i zalewaniem betonem razem z posadzką. Wystarczająco trudne było ręczne zrobienie wykopu o głębokości 1m. Piasek jest naprawdę dobrze ubity ;) Ława fundamentowa jest w tym miejscu szeroka więc przesunięta ściana dalej będzie miała podparcie.

W tym miejscu będą drzwi wejściowe i przeszkolony przedsionek:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Widok z korytarza na jadalnię i salon. W tym miejscu pojawią się za jakiś czas betonowe schody na piętro i schowek pod schodami.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Widok z kuchni na jadalnię i salon

blog budowlany - mojabudowa.pl

Widok od strony południowej na salon, taras i garaż

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dokończyliśmy także układanie kanalizacji. Wszystkie elementy zostały dokładnie spasowane, sprawdziliśmy spadki, podsypaliśmy piaskiem i wyprowadziliśmy powyżej posadzki wszystkie potrzebne odpływy. Polecam dokładne planowanie przebiegu kanalizacji bo po złączeniu elementów ich rozłączenie jest bardzo trudne :)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dla ułatwienia prac przy szalowaniu i poziomowaniu posadzki nanieśliśmy sobie (przy pomocy poziomicy laserowej) znaczniki na wysokości 1m powyżej poziomu zero (wyznaczonego wcześniej niwelatorem). Będą one punktem odniesienia do dalszych pomiarów.

Następnie wyrównaliśmy i ponownie ubiliśmy ręcznie piasek, rozłożyliśmy w salonie folię budowlaną i kilka pierwszych arkuszy siatki zbrojeniowej, podpartych na fragmentach płyt betonowych z odzysku ;) Zgodnie ze sztuką budowlaną staramy się układać poszczególne arkusze siatki na zakładkę o szerokości minimum 2-3 oczek. Po docięciu i rozłożeniu całości poszczególne arkusze siatki zostaną jeszcze połączone drutem wiązałkowym.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Planujemy także wywiercić co kilka metrów płytki otwór w ścianie fundamentowej i dodatkowo zakotwić w nim pręt stalowy połączony z siatką. Piasek jest solidnie ubity, ale dodatkowe zabezbieczenie przed osiadaniem posadzki, zwłaszcza w narożnikach nie zaszkodzi :)

blog budowlany - mojabudowa.pl


1Komentarze
magic
Data dodania: 2015-09-29 21:25:16
pustaki
Cięcie robenów niestety do przyjemnych nie należy... przekonałem się o tym ostatnio przy okazji pomocy na budowie mojemu przyjacielowi. Ja murowałem z Porothermu i szło to dużo dużo łatwiej, chociaż na pewno sporo zależy od samego sprzętu. Do ceramiki najlepiej się sprawdzają piły typu Aligator, np. Dewalta.
odpowiedz

Murowanie zewnętrznych ścian parteru

Blog:  wroclaw
Data dodania: 2015-09-07
wyślij wiadomość

[Tydzień 6, dzień 41]

Mury pną się do góry! :)

Prace nabrały tempa i po tygodniu murowania prawie wszystkie ściany zewnętrzne mają już ponad 2m wysokości. Większość palet z pustakami udało się rozlokować HDS-em wewnątrz budynku, żeby było jak najmniej noszenia.

Ściany zewnętrzne i część wewnętrznych, tak jak już wspominałem, murujemy z Porothermu Wienerberger 25 P+W.

Pozostałe ściany wewnętrzne wg. projektu powinny powstać z Porothermu 18,8 ale okazało się, że jest praktycznie niedostępny :/ Podobno inwestorzy decydują się na te pustaki bardzo rzadko i żaden skład budowlany we Wrocławiu i okolicy ma ich na stanie. Co gorsze składy budowlane nie są chętne do sprowadzenia ich na zamówienie, ze względu na niepełny transport (potrzebne było jedynie 6 palet). Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zamiennik w postaci pustaka ceramicznego Roben 17,5 (115x498x238mm). On również wymagał sprowadzenia na zamówienie, ale akurat udało się wstrzelić w termin dostawy z niemieckiej cegielni i pod koniec tygodnia był już u nas na działce.

W przyszłym tygodniu potrzebna będzie również niewielka ilość Porothermu 11,5 ale z tym nie powinno już być problemu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wymurowany został również pion z bloczków kominowych, do którego będzie podłączony kominek w salonie.

blog budowlany - mojabudowa.pl

W międzyczasie zrobiliśmy małą przymiarkę rur kanalizacyjnych. 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Stal zgrzewana do zbrojenia posadzki będzie musiała poczekać jeszcze kilka dni, aż zużyjemy wszystkie pustaki wstawione do środka. Zdecydowaliśmy się na gotową siatkę, żeby nieco przyspieszyć prace. Siatka ma wymiary 5m x 2,15m, oczko 15cm i jest wykonana ze stali żebrowanej o przekroju 8mm. Jeden element waży prawie 60kg, co mocno odczuły nasze plecy ;) Okazało się, że siatki (13 sztuk) zostały dostarczone zwykłym transportem (bez HDS) i konieczne było ich ręczne zrzucenie z ciężarówki na drogę i wciągnięcie na działkę.

blog budowlany - mojabudowa.pl


wroclaw
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 42803
Komentarzy: 55
Obserwują: 54
On-line: 9
Wpisów: 36 Galeria zdjęć: 197
Projekt INDYWIDUALNY
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Wrocław (Wojszyce)
ETAP BUDOWY - VI - Instalacje wewnętrzne
ARCHIWUM WPISÓW
2016 grudzień
2016 październik
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu INDYWIDUALNY:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń